ООН повідомила про загибель понад 700 цивільних у М’янмі за пів року

Управління ООН з прав людини заявило, що за шестимісячний період, пов’язаний із виборами наприкінці 2025 року та на початку 2026-го, військові М’янми несуть відповідальність за загибель щонайменше 702 цивільних осіб.

У новій доповіді, яка охоплює період із серпня по січень, ідеться про 702 підтверджені випадки загибелі цивільних. Серед жертв, за даними ООН, були 224 жінки та 153 дитини. Головною причиною руйнувань і смертей у країні й надалі залишалися авіаудари військової хунти.

Найнебезпечнішим регіоном для мирного населення став Сікайн, де загинули 191 людина, зокрема 60 жінок і 30 дітей. У жовтні, як зазначається в звіті, під час атаки на місто Чаунг-У боєприпаси влучили в людей біля школи. Тоді загинули 23 особи, серед них четверо дітей.

В ООН наголошують, що на момент удару учасники проводили акцію зі свічками на честь завершення буддійського посту. Водночас вони закликали звільнити політичних в’язнів, виступали проти військового призову та організованих військовими виборів.

Ще один епізод, описаний у доповіді, стався в грудні в місті Табаїн. Там військовий літак розбомбив чайну, де люди зібралися подивитися футбольний матч. Загинули щонайменше 19 осіб, ще 20 дістали поранення.

Окремо в документі йдеться про жорстоке поводження з представниками народу рохінджа. За даними ООН, вони стикаються з примусовим вербуванням з боку угруповання «Армія Аракана», а також із убивствами, свавільними арештами та сексуальним насильством.

В організації також попереджають, що різке скорочення міжнародної допомоги ще більше погіршить становище мільйонів людей у М’янмі.

Нагадаємо, у лютому 2021 року військові М’янми здійснили державний переворот, усунувши від влади обраний уряд і заарештувавши лідерку країни Аун Сан Су Чжі. Після цього в державі почалася масштабна громадянська війна, яка призвела до тисяч загиблих і мільйонів вимушених переселенців.