Реалії “вугільних” протестів. Шахтарям – 9 мільйонів, собі в кишеню – 40?

Ділитися турбота!

Ренесанс вугільних “смотрящих” замаскований турботою про шахтарів – стартував.

Одіозні “смотрящі” за енергетичною галуззю, такі як Кропачов та  Венгрин, прагнуть реваншу і знову дорватись до дерибану вугільної промисловості. Для цього вони використовують проблеми гірників, які самі ж і створили за часи свого керування.

І все заради того, щоб  принести надприбутки олігарху Ахметову.

Підігрують їм  – нардепи Камельчук та  Волинець… і, мимоволі, президент Зеленський.

23-го червня під Кабміном, а 24-го – під офісом президента відбулися протестні акції львівських гірників шахти “Надія”.

Вимоги вже, на жаль, звичні для українських реалій – виплати заборгованостей по зарплаті. Окремий пункт який “чомусь” дуже непокоїть  тіньових організаторів акції  – погашення міфічної заборгованості Центренерго, яка нібито сягає… точну  цифру назвати складно. Оскільки, самі організатори заплутались в своїх лозунгах.  Протягом кількох днів сума трансформувалася з  46 млн. грн, то в 50 млн грн, то в 58 млн грн.

Цікаво, але, незважаючи на  нечисельну та досить рядову акцію, яких щодня в столиці з десяток,  саме на цих протестувальників, до слова – більшість яких не мають відношення дот “Надії”,  оперативно відреагував  президент Зеленський.  Дивно. Адже за рік його каденції під ОП відбувалися не в приклад потужніші протестні заходи. В тч і шахтарські. Варто згадати хоча б кількатисячний мітинг гірників в  лютому 2020 року… Чому саме на цю проблему звернув увагу Зеленський і як  причетні до протесту нардепи Юрій Камельчук (СН) та Михайло Волинець ( БЮТ) і як це пов’язано з Ахметовим – аналізуємо.

Зрештою,  доки рядові шахтарі виступали  за свої заробітні плати,  спритні ділки, користуючись моментом, почали вести свої ігри. Так,  слуга народу Камельчук, на словах переймаючись проблемами гірників і вперто скеровуючи їх до Кабміну  та ОП,   поспішив виставити претензії до Центренерго. Більше того – відрапортував про це на своїй сторінці фейсбук.

Тезово:  “ГІРНИКИ ШАХТИ “НАДІЯ” ВИМАГАЮТЬ ВІД ЦЕНТРЕНЕРГО ТА УРЯДУ СПЛАТИТИ БОРГИ! (…)

– Я звернувся до керівника “Центренерго” в п’ятницю з вимогою сплатити борг до понеділка. (…)

– Сьогодні на рахунки шахти “Надія” надійшло близько 1 млн грн

– Керівництво “Центренерго” пообіцяли ще 5 млн до кінця дня 23.06

– Шахтарі мають намір залишатися в Києві до повного закриття суми: 9 млн грн. ”

Щоправда з арифметикою в Слуги Народу не склалося… То він пише про 50 млн, то озвучуються цифри в 46 і 58 млн гривень, то вимагає сплатити 6 млн гривень… і рапортує , що потрібно  закрити борг в 9 млн гривень. Тобто – для шахтарів – 9 мільйонів, а інші приблизно  40 мільйонів… кому?

Так чи інакше – “комісійні” з цієї… операції… щедрі.

Було, щоправда, сподівання, що пан депутат захоче відремонтувати дорогу до с. Реклинець… але захопившись піаром на  хворобі  протестувальника Богдана Хижинського , його помічник спростував цю надію. Він неоднозначно дав зрозуміти – проїжджі частини на виборчому  окрузі п. Камельчука це проблема місцевої влади, і на вищезгадані  “комісійні” розраховувати не варто.

Зрештою, вся дотичність до вугільної галузі Юрію Камельчука донедавна зводилась до того, що львівські шахтарі вигнали його з своїх зборів. Про які дороги можна було сподіватись…

Долучився до процесу і інший нардеп, Михайло Волинець. Всі проблеми вугільної галузі він бачить через скасування сумнозвісної  формули “Ротердам+”, яка спричинила ріст цін на комунпослуги, і, практично,пограбувала кожного українця.

Так, на думку  народного депутата, а за сумісництвом – і голови  Незалежної профспілки гірників України, шахтарі мали роботу, а  вітчизняне  вугілля було затребуване і  цінувалося тоді… коли Україна закуповувала це ж саме  вугілля за кордоном, зокрема в Росії та на окупованих територіях.  А  зараз шахтарі нібито,  протестувують, щоб повернути  “Ротердам+”.

Про це він заявив в ефірі проросійського медведчуківського 112 каналу. Щоправда, навряд чи львівські  шахтарі знали, що вони  їдуть лобіювати інтереси РФ та поставки  російського і сепаратистського вугілля на ахметівські ТЕС. І  відновлення інституту смотрящих.

Та й взагалі – підбірка нардепів цікава.

Волинець мріє про “Ротердам +” та російське вугілля, Камельчук – палкий прихильник ідеї пустити воду в Крим.

Більше того –  на сцені з’являються ще одні актори, які хочуть скористатися з протестних настроїв серед шахтарів, причиною яких вони і є в першу чергу.

Всі пам’ятають зовсім нещодавній корупційний скандал, в який потрапило ДП Львіввугілля. Де в числі інших, фігурувало широко відоме серед гірників , прізвище –  Венгрін. Тоді було  виявлено мільйонні крадіжки шахтарських коштів,  порушено ряд кримінальних проваджень. А головне –  практично ліквідовано вплив “смотрящого” Венгріна.

Які ж реальні мотиви в організаторів акціїї?

Заступник голови галузевої профспілки працівників паливно -енергетичного комплексу Сергій Ружицький прокоментував ці події наступним чином:

– Сьогодні “смотрящі” на кшталт Кропачова чи Венгріна, яких за рік вдалося усунути від механізмів впливу  на державні вугільні  підприємства, намагаються підняти гірників на протести з тими чи іншими вимогами. Прикриваючись шахтарями, вони знову хочуть або змістити непідконтрольних їм керівників, або ж посилити позиції своїх ручних директорів, які ще залишились чи завдяки маніпуляціям були щойно призначені.  Мета одна – повернутись до дерибану шахт, дерибану на завищених цінах обладнання, відмиванню коштів через фірми-прокладки,  змішування російського вугілля з відходами з місцевих шахт і тому подібних діях, які руйнують паливну галузь України,  заганяють державні шахти в борги та призводять до невиплати заробітних плат і скороченню робочих місць. Щодо протестів працівників  шахти “Надія”.  Ситуація наступна. Борги Центренерго перед шахтою складають порядка п’яти млн  грн… Але сама ж шахта в свою чергу боргує перед державним підприємством понад сім млн. грн тільки за спожиту електроенергію. Ще більші суми фігурують по невиплаті зарплатні працівникам. І новопризначений директор, підконтрольний колишньому  “смотрящому” має завдання такими от акціями  “вибити” фінансування на закриття шахти. А гірники, які вийшли ніби й з справедливими вимогами, внаслідок цього залишаться без роботи.

Тут потрібно чітко усвідомити. “Смотрящі ”  розуміючи, що з кожним днем втрачають позиції, намагаються одноразово “видоїти” з бюджету кошти і швиденько їх освоїти в свої кишені. Що буде з гірниками потім  – їх не хвилює.

Аналогічні процеси відбуваються і на шахтах Східної України. Там колишній “смотрящий” Кропачов вдається і до подібних і до відверто силових методів, з залученням тітушок та криміналітету. Але. Епоха смотрящіх вже, хочеться вірити,  в минулому. І сьогоднішні події – це останні конвульсії. Жаль тільки, що через необізнаність, можуть постраждати рядові працівники галузі.

Підтверджують його слова і офіційні дані, оприлюднені ДП “Центренерго:

“Інформуємо, що згідно договору з вугільним підприємством ПрАТ Шахта «Надія», на ТЕС ПАТ «Центренерго» з початку дії договору по сьогоднішній день надійшло 33,8 тис. тонн вугілля, загальною вартістю 66,74 млн. грн, з них заактовано 32,6 тис. тонн на суму 63,249 млн. грн. Оплата за поставлену продукцію склала 57,739 млн. грн. Станом на 24.06.2020 погашено решту вартості вугілля в сумі 5,549 млн. грн. Заборгованість оплачена на 100% згідно підписаних актів приймання-передач.

Тож, виходячи з вищевикладеного, вважаємо, що ПАТ «Центренерго» не є причиною катастрофічної ситуації, яка склалася на шахті.”

Також про ситуацію з “Надією” розповідає і колишній директор шахти, а нині – голова ДП “Волиньвугілля” Юрій Благута

– .Щодо акцій протесту гірників “Надії” – я взагалі не бачу об’єктивних причин. Мені відомо станом на початок  червеня була заборгованість в 9 млн грн., однак на сьогоднішній день вона повністю погашена. Тим більше не розумію суті претензій організаторів акцій до ПаТ”Центренерго”. Можливо вони не знають, але саме це підприємство буквально врятувало шахту. Коли я очолив “Надію” були кількамісячні заборгованості по заробітній платі. І завдяки тому, що Центренерго виплатило 105 млн гривень неперед, в рахунок майбутніх поставок вугілля, ми змогли зберегти і трудовий колектив і саму шахту від банкрутства.

Я не знаю нового керівника, я з ним не працював, і не можу пояснити причини, які підштовхнули його до протестів. Але. Внаслідок вищезазначених дій ПАТ “Центренерго” за 9 місяців не було жодних заворушень чи невдоволень. Люди працювали , заробітна плата виплачувалась, шахта “Надія” ставала на ноги..

Висновки невтішні . Аби  забезпечити надприбутки олігарху Ахметову, сьогодні вже практично на 50 відсотків заглушена дешева атомна енергетика. Натомість – очікуються підвищення цін на комунальні послуги, саме в угоду економічної політики ахметівських ТЕС і російських шахт. З іншого боку, екс-смотрящі хочуть  повернути свій вплив і мати частку в дерибані. Через фірми прокладки, через завищені ціни, через повернення формули “Ротердам +”  Заради цього вони об’єднались з Ринатом Ахметовим і дурять голову простим шахтарям. Які перші ж і постраждають через ці процеси.

Коментарі